Geçici Kenar Koruma Sistemleri

Geçici Kenar Koruma Sistemleri

İnşaat sektöründe yapılan işler oldukça tehlikeli durumlar oluşturmaktadır. Bu sebeple inşaat işlerinde iş sağlığı ve güvenlik önlemlerinin personel hayatı ve güvenliği açısından en yüksek standartta olması çok önemlidir. Güvenli bir ortam sağlamak ve çalışanların güvenliğini sağlamak işverenin yasal ve iyi niyetli sorumluluğudur. Fiziksel zarara yol açabilecek risklerden kaçınmak için birçok önlemler alınabilir. Bunlardan en kullanışlı ve en çok tercih edilenlerinden biri de kenar koruma sistemidir. Kenar koruma sistemi sayesinde yükseklerde çatılarda ve inşaat alanlarında çalışan işçinin yaşam ve sağlık güvenliği garanti altına alınabilmektedir. İşçi güvenliğinin sağlanması, işverenleri etkileyen bir iş disiplinidir.

Geçici kenar koruma sistemleri, sektörle ilgili düzenlemeler için kural şeklinde kabul edilen İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği'nde de önemli bir rol oynamaktadır. Söz konusu sistem, personelin yukarılardan düşmesini ve bunun sonucunda ortaya çıkan talihsiz sonuçların önüne geçmekte, her ikisinin de işçi güvenliğini sağladığını göstermektedir. Geçici kenar koruma sisteminin malzemesinin sağlam olması ve malzemenin TSE standartlarını karşılaması çok önemlidir. Bu, malzemenin sağlamlığına bağlı olarak hiçbir kaza meydana gelmemesini sağlar. Geçici kenar koruma sistemleri kuran acentelerin bu görev için yetkin olması gerekir. Yeni ekip işinde uzman olup olası ihmallerin önüne geçmekte ve işçi güvenliğini sağlamaktadır.

Geçici kenar koruma sistemleri temin edilirken, imalatçı uygunluk belgesinin inşaat sektöründe amaçlanan sistem sınıfını ve tipini kapsayıp kapsamadığına bakılır. Uygunluk Belgesinde belirtilen sistem sınıfı ve tipine uymayan yerlerde geçici kenar koruma sistemleri kullanılmayacaktır. Geçici kenar koruma sisteminin imalatçı tarafından onaylanmış standartlara uygunluk belgesinin bir kopyası ve imalatçının kullanım ve bakım talimatlarını içeren bir kılavuz yerinde mevcuttur. İnşaat işlerinde TS EN 1337 standardına uygun sertifikalara sahip geçici kenar koruma sistemleri kullanılmakta ve uygun sınıf ve tipte geçici kenar koruma sistemi seçilmektedir. TRY mühendislik tüm sertifikaları almış olan güvenlik sistemleri ve koruma sistemlerini sağlamaktadır. Bilgi almak için trymuhendislik.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Geçici kenar koruma sistemleri ile bu sistemler ve bileşenler arasında hiçbir boşluk garanti edilmez. Bu mümkün değilse, topuk plakası sürekli olduğu sürece bu mesafe 12 santimetreyi geçmemelidir. Geçici kenar koruma sistemlerinin yakınında merdivenlerde, iskelelerde veya benzeri yükseltilmiş platformlarda çalışırken ek düşme koruması önlemleri alınır.

5 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ